PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Země bude mít Centrální nervový systém. Z mnoha senzorů

3. 5. 2010

Los Angeles - Když v roce 1990 představil vědec Kris Pister svou vizi světa protkaného nesčetným množstvím senzorů menších než zrnko rýže, šlo o pouhý sen a hudbu vzdálené budoucnosti.

Letos, tedy o dvacet let později, ale přišla společnost Hewlett-Packard s velmi realistickým plánem, jak tuto síť trilionů senzorů vytvořit a dodala, že je tak schopna učinit během několika let.

Projekt, o kterém informovala CNN, nese ambiciózní název Centrální nervový systém Země a měl by se skládat z miniaturních senzorů - tzv. Chytrého prachu (Smart Dust). Čidla by měla být rozmístěna po celé planetě a podobně jako nervová zakončení v lidském těle v reálném čase vytvářet celkový obrázek o dění na Zemi.

Zařízení, které jsou i s ochranným kovovým obalem zatím pořád relativně velká (asi jako videokazeta) by pak sledovala lidi, dění ve městech i přírodě.

Mezi největší výhody systému by patřila schopnost předpovídat přírodní katastrofy (například dříve varovat před zemětřesením) monitorovat a řídit dopravu nebo sledovat a přizpůsobovat distribuci energií. Autoři projektu vycházejí z toho, že bychom mohli se zdroji (především elektrickou energií) nakládat mnohem efektivněji, kdybychom viděli, co se na světě děje v reálném čase.

Dalekohled pro Velkého bratra?

Na druhou stranu ale instalace senzorů znamená trvalý dohled nad našimi aktivitami a tím pádem také představuje ohrožení soukromí. „Jelikož mluvíme o trilionech nedetekovatelných senzorů, potenciálně jde o velmi vážné narušení soukromí," konstatuje advokát zabývající se ochranou soukromí Lee Tien z nadace Electronic Frontier.

To podle něj neznamená, že by se mělo od projektu ustoupit, ale vývojáři by měli být velice opatrní a na ochranu soukromí nezapomínat. Senzory využívají pro komunikaci zvláštní druh Wi-Fi, které v sobě má zabudovány všechny dostupné formy zabezpečení bezdrátového přenosu dat.

Přesto je přenos informací prostřednictvím Wi-Fi podle mnohých nedostatečně zabezpečený. Jako o alternativě k senzorům a jejich Wi-Fi vysílání se uvažuje o tom, že by byly jako jednotlivé články nervového systému země využity mobilní telefony.

Začne to za dva roky

Podle Peta Hartwella, jednoho z výzkumných pracovníků, který se na přípravě projektu podílí, začne Hewlett-Packard s instalací prvního milionů senzorů ve spolupráci se firmou Shell. První čidla by měla pomáhat hledat ropu.

Přestože už vývoj projektu značně pokročil, čeká HP ještě dlouhá cesta. Hlavním problémem jsou zatím příliš rozměrné senzory (velikosti VHS kazety). Cílem je velikost jednoho čtverečního milimetru.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu