PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU
Zachraňte korálové útesy, 100 milionům lidí hrozí hlad
13.5.2009
Zhruba stovce milionům lidí hrozí ztráta živobytí, pokud nebudou podniknuty rázné kroky k ochraně korálových útesů v jihovýchodní Asii. Uvádí se to ve zprávě Světového fondu na ochranu přírody (WWF), podle níž by tyto útesy se svými bohatými ekosystémy mohly kvůli klimatickým změnám do konce století zcela zmizet.
Takzvaný Korálový trojúhelník, který zahrnuje území Indonésie, Filipín, Malajsie, Papuy-Nové Guineje, Šalamounových ostrovů a Východního Timoru, je domovem 30 procent světových korálových útesů. Co se týče biodiverzity, je oblast přirovnávána k amazonskému pralesu.
Korálové útesy ničí stoupající teplota vody v mořích v důsledku globálního oteplování, k němuž podle expertů přispívají emise skleníkových plynů, především oxidu uhličitého.
Pokud nebudou do roku 2020 exhalace oxidu uhličitého zredukovány ve vyspělých zemích o 40 procent oproti hodnotám z roku 1990 a v rozvojových zemích o 30 procent v porovnání se současnými hodnotami, zahubí zvýšená teplota oceánu s největší pravděpodobností rozsáhlé mořské ekosystémy a polovinu ryb v nich, konstatuje WWF v 220stránkové zprávě prezentované dnes na světové konferenci o oceánech v indonéském Manadu.
Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .
Stovky miliony lidí jsou závislé na mořských zdrojích
V takovém případě bude jedna třetina z asi 300 milionů lidí v jihovýchodní Asii, jejichž příjmy jsou nyní závislé na mořských přírodních zdrojích, nucena opustit pobřeží a najít si jiné zaměstnání. Lze předpokládat, že nedostatek potravin a zoufalství podnítí radikalismus a společenské nepokoje v oblasti, kde komerční rybolov dnes zajišťuje roční příjmy ve výši tří miliard dolarů.
"Bude to znamenat chudobu, a když k tomu přidáme případné zaplavení pobřežních regionů, můžeme očekávat destabilizaci celých komunit," uvedl hlavní autor zprávy a odborník na mořskou ekologii z Queenslandské univerzity Ove Hoegh-Guldberg, podle něhož za posledních 40 let Korálový trojúhelník přišel minimálně o 40 procent korálových útesů a mangrovů.
Podle zprávy WWF "cesta, kterou dnes ekologická situace ve světě postupuje, překonává nejhorší scénáře popsané ve zprávě". "Musí být podniknuta rozhodná akce, nebo vznikne zásadní krize a statisíce unikátních druhů a celé lidské komunity se ocitnou v nebezpečí," píše se ve zprávě, která čerpá z 300 publikovaných vědeckých studií a práce 20 klimatologů.
Cílem pětidenní konference, která na indonéském ostrově Sulawesi potrvá do pátku, je přitáhnout větší pozornost k problematice oceánů v rámci všeobecné diskuse o klimatických změnách a zahrnout tuto problematiku do jednání o nové mezinárodní dohodě o ochraně přírody, která by měla nahradit Kjótský protokol o snižování emisí skleníkových plynů po jeho vypršení v roce 2012. Rozhovory o nové dohodě by měly být uzavřeny na prosincovém summitu v Kodani.
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: